SendGrid – wysyłka email

Wprowadzenie

Tworząc systemy, staram się jak najwięcej korzystać z gotowych rozwiązań. Szczególnie w przypadku elementów, które są poboczne w rozwiązaniu, które tworzę, a jednak są wymagane do poprawnego działania aplikacji. Przykładem takiego elementu systemu jest wysyłka wiadomości email. Prawie każda aplikacja wysyła wiadomości email, a twórcy takich systemów jak SendGrid za drobną opłatą zrobią to dużo lepiej niż my.

SendGrid

SendGrid jest popularną usługą, która służy do wysyłki wiadomości email. Dosłownie w kilka minut możemy dodać do systemu wysyłkę wiadomości bez mocnego wgłębiania się w tematykę dostarczalności. Tym zajmują się twórcy usługi, my musimy tylko odpowiednio ją skonfigurować zgodnie z opisem z dokumentacji. Szczególnie ciekawą opcją są dynamiczne szablony (Dynamic Template), o których przeczytasz w dalszej części wpisu.

SendGrid jest rozbudowaną usługą, która ma sporo fajnych i przydatnych funkcjonalności. Na przykład dostaję informacje o aktywności wiadomości (dostarczenie wiadomości, otwarcie jej, kliknięcie w link). Do tego możemy te informacje przekazywać do naszej aplikacji i w jakiś sposób te dane wykorzystywać. Pokażę to w kolejnym wpisie.

Jeśli chodzi o koszt usługi, to mamy tutaj dwie opcje. Możemy skorzystać z usługi w cenie zgodnej ze standardowym cennikiem (https://sendgrid.com/pricing/), a wtedy na przykład za 50k wiadomości miesięcznie zapłacimy $14,95. Drugą opcją jest skorzystanie z oferty w ramach Azure. Ceny są troszkę niższe niż te w oficjalnym cenniku, a bardzo fajną opcją jest darmowy pakiet, w ramach którego możemy w miesiącu wysłać do 25k wiadomości (w normalnym cenniku tylko 100) – https://azuremarketplace.microsoft.com/en-us/marketplace/apps/sendgrid.tsg-saas-offer?tab=PlansAndPrice. Niestety w między czasie SendGrid zmienił warunki i już nie oferuje pakietu 25k wiadomości za darmo 🙁

Praktycznie wszystkie aplikacje, które rozwijam, są hostowane w Azure i zawsze korzystam domyślnie z tego darmowego pakietu, który w większości przypadków spokojnie wystarcza.

Darmowy kurs Visual Studio

Pracując z setkami programistów, zauważyłem, że większość osób nie pracuje efektywnie w Visual Studio. W skrajnych przypadkach korzystali z kopiowania z wykorzystaniem menu Edit. Wiem, że to dziwne, ale naprawdę niektórzy tak pracują. Dlatego postanowiłem stworzyć kurs Visual Studio – aby pomóc koleżankom i kolegom w efektywniejszej pracy.

Przygotowałem 30 lekcji e-mail, w których pokażę Ci, w jaki sposób pracować efektywniej i szybciej w Visual Studio. Poznasz dodatki, bez których nie wyobrażam sobie pracy w tym IDE.

Po więcej informacji zapraszam na dedykowaną stronę kursu: Darmowy Kurs Visual Studio.

Quiz C#

Ostatnio przygotowałem również quiz C#, w którym możesz sprawdzić swoją wiedzę. Podejmiesz wyzwanie?

SendGrid a .NET

Na początku potrzebujemy utworzyć konto w SendGridzie, dodać informacje o wysyłającym i wygenerować klucz API, który posłuży nam do wysyłki wiadomości email. Kroki te są dość intuicyjne, więc nie będę ich tutaj szczegółowo pokazywał.

Mając przygotowane konto w SendGridzie, możemy przejść już do implementacji wysyłki. W pierwszej kolejności musimy gdzieś zapisać wygenerowany klucz API. W tym celu w przykładzie wykorzystałem dedykowaną sekcję w appsettings.json, ale równie dobrze może to być jakieś inne miejsce jak na przykład Azure Key Vault.

"SendGrid": {
"ApiKey": "wygenerowany klucz api",
"SenderEmail": "blogtest@plawgo.pl",
"SenderName": "Blog PROGRAMUJE.NET"
}

Sekcje zmapowałem na klasę SendGridConfig:

public class SendGridConfig
{
public string ApiKey { get; set; }
public string SenderEmail { get; set; }
public string SenderName { get; set; }
}

Właściwe mapowanie jest robione w metodzie ConfigureServices w klasie Startup (linijka 3).

public void ConfigureServices(IServiceCollection services)
{
services.Configure<SendGridConfig>(Configuration.GetSection("SendGrid"));
services.AddControllers();
services.AddSwaggerGen(c =>
{
c.SwaggerDoc("v1", new OpenApiInfo { Title = "SendGridTests", Version = "v1" });
});
}
view raw Startup.cs hosted with ❤ by GitHub

Z SendGrida możemy korzystać na dwa sposoby: albo bezpośrednio z poziomu Web API, które udostępniają, albo możemy skorzystać z przygotowanego pakietu w Nugecie (https://www.nuget.org/packages/SendGrid/), który to opakowuje. Druga opcja jest łatwiejsza i ją wykorzystam we wpisie.

W przykładzie właściwy kod dodałem bezpośrednio do kontrolera, natomiast w normalnej sytuacji byłby on opakowany w jakąś usługę. Poniższy kod wysyła prostą wiadomość email:

[Route("api/[controller]")]
[ApiController]
public class SendGridController : ControllerBase
{
private readonly SendGridConfig _config;
public SendGridController(IOptions<SendGridConfig> config)
{
_config = config.Value;
}
[HttpPost]
public async Task<IActionResult> Send(SendDto request)
{
var client = new SendGridClient(_config.ApiKey);
var msg = MailHelper.CreateSingleEmail(new EmailAddress(_config.SenderEmail, _config.SenderName),
new EmailAddress(request.Email, request.Name),
"Email Subject",
"Email body",
"<strong>Email body</strong>");
var response = await client.SendEmailAsync(msg);
return await ProcessResponse(response);
}
private async Task<IActionResult> ProcessResponse(Response response)
{
var responseContent = await response.Body.ReadAsStringAsync();
return string.IsNullOrEmpty(responseContent) ? Ok() : BadRequest(responseContent);
}
}

Do konstruktora kontrolera w pierwszej kolejności wstrzykujemy wcześniej skonfigurowaną klasę SendGridConfig.

W linijce 14 tworzona jest instancja klasy SendGridClient, która jest odpowiedzialna za wysyłkę wiadomości i do niej przekazujemy klucz API z konfiguracji. Kolejny krok to tworzenie wiadomości email poprzez określenie wysyłającego (wartości z konfiguracji), adresata (tutaj wartości przekazywane do akcji), tytułu oraz treści (w czystym tekście oraz HTML-u).

W linijce 23 następuje właściwe wysłanie wiadomości email. A później jest prosta obsługa odpowiedzi z SendGrida – tutaj zwrócenie z akcji. W zależności od właściwej aplikacji należałoby to jakoś ładnie obsłużyć.

Przykład działania

W efekcie działania powyższego kodu na maila otrzymamy takiego oto maila:

Wysłany email z SendGrida

SendGrid poza samą wysyłką wiadomości email, daje nam również sporo informacji na temat tego, co się stało z wiadomością. Możemy sprawdzić, czy oraz kiedy email został otwarty przez użytkownika, czy kliknął w jakiś link:

Informacje o stanie wysłanej wiadomości email

Co fajne, możemy przygotować endpoint po stronie naszej aplikacji i SendGrid może do nas wysyłać informacje o statusie wiadomości. Na podstawie tego możemy później wykonać jakieś akcje w systemie.

Jak to zrobić, pokażę w kolejnym wpisie.

Dynamic Templates

Poza samą wysyłką wiadomości email, SendGrid udostępnia nam jeszcze jedną ważną funkcjonalność – Dynamic Templates.

W powyższym przykładzie to my z poziomu aplikacji wysyłaliśmy treść wiadomości email. W takim przypadku to po naszej stronie musimy przygotować jakiś szablon wiadomości, który następnie uzupełnimy w momencie wysłania wiadomości.

Dzięki Dynamic Templates możemy tę część przerzucić na SendGrida i zaoszczędzić sporo czasu nie implementując tego po naszej stronie. SendGrid udostępnia wizualny edytor, w którym możemy przygotować treść oraz wygląd wiadomości. Do takiej wiadomości możemy przekazać dane w postaci jsona, które następnie możemy wykorzystać w treści szablonu korzystając ze składni {{ nazwa pola z jsona }}. Co widać poniżej na zrzucie (szablon utworzyłem na podstawie gotowego szablonu z biblioteki):

SendGrid wizualny edytor szablonów

Na zrzucie powyżej zaznaczyłem użycie pola Name właśnie w treści szablonu. Z poziomu edytora możemy ustawić zawartość jsona i testować sobie wygląd wiadomości bez konieczności jej wysyłki. Poniżej zrzut ekranu z ustawionym jsonem i uzupełnioną wartością w szablonie:

SendGrid testowanie szablonów

W SendGridzie możemy tworzyć sobie wiele różnych szablonów. Do tego mamy też wsparcie dla wersjonowania. Możemy tworzyć nowe wersje, przełączać się między nimi. Wszystko jest gotowe i nie musimy poświęcać na to czasu.

Do wysyłki wiadomości z użyciem szablonu będziemy potrzebowali jego id:

SendGrid id szablonu

Wysyłka wiadomości z użyciem szablonu

Mając id szablonu, musimy dodać go do konfiguracji aplikacji. W przykładzie dodałem dla niego nowe pole w sekcji SendGrid w appsettings.json (linijka 5):

"SendGrid": {
"ApiKey": "wygenerowany klucz api",
"SenderEmail": "blogtest@plawgo.pl",
"SenderName": "Blog PROGRAMUJE.NET",
"TemplateId": "id szablonu"
}

A później również i w SendGridConfig (linijka 9):

public class SendGridConfig
{
public string ApiKey { get; set; }
public string SenderEmail { get; set; }
public string SenderName { get; set; }
public string TemplateId { get; set; }
}

Natomiast sama wysyłka wiadomości jest bardzo podobna do tego, co było wcześniej:

[HttpPut]
public async Task<IActionResult> SendWithTemplate(SendDto request)
{
var client = new SendGridClient(_config.ApiKey);
var msg = MailHelper.CreateSingleTemplateEmail(new EmailAddress(_config.SenderEmail, _config.SenderName),
new EmailAddress(request.Email, request.Name),
_config.TemplateId,
new { Name = request.Name});
var response = await client.SendEmailAsync(msg);
return await ProcessResponse(response);
}

Tym razem korzystamy z metody CreateSingleTemplateEmail, która poza wysyłającym oraz adresatem przyjmuje dwa parametry: id szablonu oraz obiekt z danymi. Id szablonu odczytujemy z ustawień, a obiekt z danymi tworzymy i przekazujemy. Na jego podstawie zostanie wygenerowany json i wysłany do SendGrida. Obsługa odpowiedzi jest taka sama jak wcześniej.

W efekcie wykonania powyższego kodu na skrzynką pocztową otrzymamy coś takiego:

Wiadomość email wygenerowana na podstawie szablonu.

Jak widać szablon został ładnie uzupełniony danymi, które do niego wysłaliśmy (tutaj Name miało wartość „Daniel Plawgo”).

Przykład

Na githubie (https://github.com/danielplawgo/SendGridTests) znajduje się przykład do tego wpisu. Do jego działania potrzebne jest przede wszystkim konto w SendGridzie. Po jego założeniu należy skonfigurować wysyłającego, wygenerować klucz API oraz utworzyć szablon. Następnie w appsettings.json ustawić wartości w sekcji SendGridConfig.

Kod wysyłający wiadomości znajduje się w kontrolerze SendGridController dostępnym pod adresem /api/SendGrid. Akcja typu POST wysyła wiadomość z treścią zdefiniowaną w kodzie. Natomiast akcja typu PUT korzysta z szablonu.

Podsumowanie

SendGrid jest bardzo ciekawą usługą, która potrafi zaoszczędzić bardzo dużo czasu, szczególnie gdy skorzystamy z szablonów wiadomości email. Dodatkowo oferta dostępna w ramach Azure powoduje, że przez dłuższy czas możemy cieszyć się z korzystania z darmowej wersji usługi.

W następnym wpisie pokażę, jak otrzymywać informacje z SendGrida o aktywnościach wysłanej wiadomości.

.NET 5 Web App w Azure

Szkolenie .NET 5 Web App w Azure

Zainteresował Ciebie ten temat? A może chcesz więcej? Jak tak to zapraszam na moje autorskie szkolenie o Web API działającym w Azure.

6 thoughts on “SendGrid – wysyłka email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.