20 czerwca 2018

Szkolenia .NET

Odkąd tylko pamiętam lubię dzielić się swoją wiedzą. Na ogół pomagam koleżanką oraz kolegą z firmy, z którymi współpracuje w rozwiązywaniu ich problemów, czy ogólnie w ich rozwoju. Dodatkowo prowadzę bloga, jestem prelegentem podczas konferencji oraz spotkań grup .NET w całej Polsce. Również od 2011 roku ta chęć pomocy przybiera bardziej kompleksową formę szkoleń .NET.

Początkowo prowadziłem szkolenia jako certyfikowany trener Microsoft (MCT) w współpracy z największymi ośrodkami w Polsce, ale szybko zdałem sobie sprawę z tego, że szkolenia certyfikowane nie pokrywają potrzeb kursantów. Szczególnie, że bardzo często nie są aktualizowane i bazują na rozwiązaniach, od których powoli się odchodzi. Dlatego obecnie prowadzę tylko szkolenia autorskie, podczas których pokazuje to, co używam na co dzień w pracy. Jako głównie programista .NET, w praktyce wykorzystuje poruszaną tematykę podczas szkolenia.

Forma szkoleń .NET

Głęboko wierzę, że najlepszym sposobem nauki jest praktyka, dlatego podczas szkoleń praktycznie nie wychodzimy z Visual Studio (prezentacje wprowadzają tylko do tematu i nie zajmują więcej niż 10-20% czasu). Na ogół w trakcje szkolenia realizujemy przykładowy projekt, gdzie tworzymy go wszyscy razem – ja na rzutniku, a na podstawie tego kursanci na swoich komputerach. Dzięki czemu, po szkoleniu każdy własnoręcznie utworzył testowy projekt i w praktyce przetestował poruszane zagadnienia.

Tematyka szkoleń .NET

Od przeszło 10 lat programuje tylko w .NET Framework z wykorzystaniem C# oraz Visual Studio. Tworzyłem różne projekty takie jak aplikacje ASP.NET MVC, WPF, Web Api, WCF, bazy danych itp. Dlatego jestem w stanie pomóc praktycznie z każdym zagadnieniem z .NETu. Poniżej znajduje się standardowa lista szkoleń, które prowadzę. Programy szkoleń należy traktować jako wstęp do dyskusji do tego, co potrzebują kursanci. Szkolenia są prowadzone dla poszczególnych grup, dzięki czemu można dograć program szkolenia pod konkretne potrzeby. Moim celem jest, aby kursanci były zadowoleniu po szkoleniu i później, aby lepiej rozwijali swoje projekty.

Dodatkowo od czasu do czasu zdarza mi się prowadzić szkolenie dedykowane pod projekt klienta. Na początku razem z klientem na podstawie wymagań przygotowuje od zera architekturę aplikacji oraz rozwiązania poszczególnych problemów. Następnie na podstawie tego szkolę programistów, którzy będą rozwijać aplikacje w przyszłości. Zauważyłem, że bardzo często przy starcie projektu, gdzie dodatkowo uczymy się dopiero danej technologi, popełniane są błędy wynikające z niewiedzy, które później bardzo często jest trudno naprawić lub kosztuje to dużo wysiłku. Dlatego takie podejście sprawdziło się już w kilku firmach.

Wsparcie po szkoleniu .NET

Prowadząc szkolenia dla ośrodków bardzo bolało mnie to, że po szkoleniu praktycznie traci się kontakt z kursantami. Nieraz zdarzało się, że przy okazji jakieś konferencji spotykałem byłych kursantów, gdzie okazywało się, że nie udawało im się wdrożyć treści z szkoleń w swoich projektach, ponieważ brakowało im wiedzy, jak przenieść to na specyfikę swoich projektów. Na szkoleniu wszystko było jasne i układało się w spójną całość. Natomiast już w pracy było gorzej. A z drugiej strony „zły biznes” ciągle liczył na odhaczanie kolejnych zadań.

Dlatego w przypadku moich szkoleń integralną częścią jest wsparcie po szkoleniu i pomoc w wdrożeniu materiału do projektów kursantów. Dzięki planowaniu programu szkolenia dla określonej grupy, już na tym etapie mogę przygotować tak materiał, że późniejsze użycie go w codziennej pracy jest łatwiejsze.

Dodatkowo niektórzy decydują się na dłuższą współpracę, podczas której pomagam w rozwiązaniu trudniejszy problemów, jak i robię code review ich aplikacji.

Gotowe szkolenia

Poniżej znajduje się lista gotowych szkoleń, które prowadzę. Tak jak pisałem wcześniej to tylko wstęp do dyskusji na temat ostatecznego programu szkolenia dla grupy.

Kontakt

Jeśli interesuje Ciebie przeprowadzenie szkolenia .NET w Twojej firmie, napisz do mnie za pomocą formularz kontaktu.