20 czerwca 2018

Szkolenia .NET

Odkąd tylko pamiętam, lubię dzielić się swoją wiedzą. Na ogół pomagam koleżankom oraz kolegom z firmy, z którymi współpracuję, pomagając w rozwiązywaniu ich problemów czy ogólnie w ich rozwoju. Dodatkowo prowadzę bloga, jestem prelegentem podczas konferencji oraz spotkań grup .NET w całej Polsce. Od 2011 roku ta chęć pomocy przybiera również bardziej kompleksową formę szkoleń .NET.

Początkowo prowadziłem szkolenia jako certyfikowany trener Microsoft (MCT) we współpracy z największymi ośrodkami w Polsce, ale szybko zdałem sobie sprawę z tego, że szkolenia certyfikowane nie zaspokajają potrzeb kursantów. Szczególnie że bardzo często nie są one aktualizowane i bazują na rozwiązaniach, od których powoli się odchodzi. Dlatego obecnie prowadzę tylko szkolenia autorskie, podczas których pokazuję to, czego używam na co dzień w pracy. Jako programista .NET w praktyce wykorzystuję tematykę poruszaną podczas szkolenia.

Forma szkoleń .NET

Głęboko wierzę, że najlepszym sposobem nauki jest praktyka, dlatego podczas szkoleń właściwie nie wychodzimy z Visual Studio (prezentacje wprowadzają tylko do tematu i nie zajmują więcej niż 10–20% czasu). Na ogół w trakcie szkolenia realizujemy przykładowy projekt, który tworzymy wszyscy razem – ja na rzutniku, a na podstawie tego kursanci na swoich komputerach. Dzięki temu w trakcie szkolenia każdy własnoręcznie utworzył testowy projekt i w praktyce przetestował poruszane zagadnienia.

Tematyka szkoleń .NET

Od ponad 10 lat programuję tylko w .NET Framework z wykorzystaniem C# oraz Visual Studio. Tworzyłem różne projekty, takie jak aplikacje ASP.NET MVC, WPF, Web Api, WCF, bazy danych itp. Dlatego właśnie jestem w stanie pomóc właściwie z każdym zagadnieniem z .NETu. Poniżej znajduje się standardowa lista szkoleń, które prowadzę. Programy szkoleń należy traktować jako wstęp do dyskusji o tym, czego potrzebują kursanci. Szkolenia są prowadzone dla poszczególnych grup, dzięki czemu można dostosować program kursów do konkretnych potrzeb. Moim celem jest to, aby kursanci byli zadowoleniu ze szkolenia, a później by lepiej rozwijali swoje projekty.

Dodatkowo od czasu do czasu zdarza mi się prowadzić szkolenie dostosowane do projektu klienta. Na początku razem z klientem na podstawie wymagań przygotowuję od zera architekturę aplikacji oraz rozwiązania poszczególnych problemów. Następnie na podstawie tego szkolę programistów, którzy będą rozwijać aplikację w przyszłości. Zauważyłem, że bardzo często przy starcie projektu, gdy dodatkowo uczymy się dopiero danej technologii, popełniane są błędy wynikające z niewiedzy, które później bardzo często trudno jest naprawić lub trzeba włożyć w to dużo pracy. Dlatego właśnie podejście proponowane przeze mnie sprawdziło się już w kilku firmach.

Wsparcie po szkoleniu .NET

Gdy prowadziłem szkolenia dla ośrodków, bardzo bolało mnie to, że po szkoleniu właściwie traci się kontakt z kursantami. Nieraz zdarzało się, że przy okazji jakiejś konferencji spotykałem byłych kursantów, a podczas rozmowy okazywało się, że nie udawało im się wdrożyć treści zdobytych na szkoleniach w swoich projektach, ponieważ brakowało im wiedzy odnośnie do tego, jak przenieść to na specyfikę swoich projektów. Na szkoleniu wszystko było jasne i układało się w spójną całość, natomiast już w pracy było gorzej. A ponadto „zły biznes” ciągle liczył na odhaczanie kolejnych zadań.

Dlatego właśnie w przypadku moich szkoleń integralną częścią jest wsparcie po szkoleniu i pomoc we wdrożeniu materiału do projektów kursantów. Dzięki planowaniu programu szkolenia dla określonej grupy już na tym etapie mogę przygotować tak materiał, którego późniejsze użycie w codziennej pracy jest łatwiejsze.

Dodatkowo niektórzy decydują się na dłuższą współpracę, podczas której zarówno pomagam w rozwiązaniu trudniejszych problemów, jak i robię code review ich aplikacji.

Gotowe szkolenia

Poniżej znajduje się lista gotowych szkoleń, które prowadzę. Tak jak pisałem wcześniej, jest to tylko wstęp do dyskusji na temat ostatecznego programu szkolenia dla danej grupy.

Kontakt

Jeśli interesuje Cię przeprowadzenie szkolenia .NET w Twojej firmie, napisz do mnie za pomocą formularza kontaktu.