Poniżej lista rzeczy (aplikacje, strony, podcasty itp.), które polecam, i książki warte przeczytania. Niektóre linki są linkami afilacyjnymi (otrzymam drobne pieniądze, czy np. kupisz książkę z wykorzystaniem danego linku).
Dodatki do Visual Studio
Większość dodatków, które używam znajdziesz w moim darmowy kursie Visual Studio. Ale poza dodatkami omówionymi w tym kursie używam również:
- ReSharper – rozbudowany płatny dodatek do Visual Studio, bez którego większość osób nie wyobraża sobie pracy w tym IDE. Jeśli chcesz otrzymać ReSharper za darmo to napisz do mnie. JetBrains wspiera lokalne grupy .NET (takie jak nasza grupa w Olsztynie – OLMUG). Dla naszych prelegentów przekazujemy licencje na ReSharpera (plus Rider), więc wystarczy tylko poprowadzić prezentacje u nas na grupie, aby otrzymać swoją licencje 🙂
Narzędzia/Strony
- Nozbe – polska aplikacja do zarządzania czasem i zadaniami. Inspirowana jest metodyką Getting Things Done. Mimo, że jest płatna to w tym momencie nie wyobrażam sobie nie korzystać z niej. Aplikacje dostępna jest na różne platformy, od aplikacji desktopowej na Windows, przez aplikacje webową, po aplikacje na urządzenia mobilne.
- Evernote – aplikacja do robienia różnego rodzaju notatek. Wcześniej korzystałem z OneNote, ale z czasem przesiadłem się na Evernote (w wersji płatnej). Evernote można zintegrować z Nozbe (np. w zadaniu dodać link do notatki w Evernote).
- Dotnetomaniak – agregator wpisów z polskiej blogosfery na temat .NETu (między innymi też wpisy z tego bloga). Zamiast skubskrybcji wielu blogów można subskrybować tylko donetomaniaka 🙂
- OneDrive – dysk sieciowy, który umożliwia synchronizowanie plików między komputerami oraz telefonami. Kiedyś korzystałem z wersji darmowej (konto założyłem dawno temu, gdy na start otrzymywało się 25 GB). W tej chwili korzystam z wersji płatnej, gdzie mam do dyspozycji 1TB.
- GitHub – miejsce na repozytoria publiczne. W nim przechowuje między innymi wszystkie repozytoria do przykładów wpisów z tego blogu.
- AzureDevOps – miejsce na repozytoria prywatne. Robiąc komercyjne rzeczy lub projekty, które chce, aby nie były ogólnie dostępne, hostuje właśnie na AzureDevOps. Jest możliwość założenia darmowe konta.
- Ninite – bardzo fajna strona, która umożliwia wygenerowania instalotora popularnych aplikacji, który sam wszystko zainstaluje. Wystarczy na stronie wyklikać co potrzebujemy, pobrać instalator i go uruchomić. Bardzo przydatne, gdy trzeba komuś przeinstalować Windowsa lub skonfigurować nowego laptopa.
- iFirma – aplikacja do rozliczania firmy (wystawianie faktur, generowanie deklaracji oraz ich wysyłka, pomoc księgowej itp.). Gdy Ciebie to zainteresuje to napisz do mnie. Wygeneruje link, dzięki któremu będzisz miał zniżkę na pierwszy abonament.
- WordPress – system do stawiania stron, który nie wymaga wiedzy technicznej. W tej chwili wykorzystuje go najczęściej do stawiania prostych stron, do których nie potrzebuje uruchamiać Visual Studio 😉
- AttHost – hosting do wordpressa. Bardzo fajne możliwości (np. darmowe certyfikaty ssl Let’s Encrypt), a to wszystko w przystępnej cenie.
- Pepper – strona z różnego rodzaju promocjami, dzięki której można sporo zaoszczędzić. Ale z własnego doświadczenia wiem, że i również można zaczać więcej kupować (bo jak nie kupić czegoś, co kosztuje 80% taniej 😉 )
- Revolut – karta (i nie tylko) do taniej wymiany walut i płatności zagranicą. Co ciekawe umożliwia też wyciąganie kasy z karty kredytowej bez prowizji 😉
- KeePass – menadzer haseł. Dzięki niemu można mieć do każdego miejsca w sieci inne hasło i pamiętać tylko jedno główne. Plik z danymi jest zaszyfrowany i można go trzymać na OneDrive, dzięki czemu synchronizuje się między urządzeniami. Dodatek (WebAutoType) umożliwia automatyczne (wywoływane skrótem klawiszowym) uzupełnianie loginu i hasła na stronie na podstawie adresu url zapisanego hasła.
Książki
- Finansowy Ninja (Michał Szafrański) – podręcznik finansów osobistych. Michał w bardzo przystępny sposób porusza tematy w jaki sposób świadomie zarządzać swoimi pieniędzmi. Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego.
- Zaufanie, czyli waluta przyszłości (Michał Szafrański) – historia Michała jak udało mu się przejść z pracy na etacie do biznesu opartego o tworzenia bloga, która w tym momencie zarabia miliony. Ciekawa pozycja, dla kogoś, kto planuje podobny ruch.
- Zawód: Programista (Maciej Aniserowicz) – książka opisująca zawód programisty. Polecam ją szczególnie osobom, której zaczynają swoją przygodę z programowaniem.
- Włam się do mózgu (Radek Kotarski) – ciekawa pozycji pokazująca w jaki sposób efektywniej się uczyć.
- Grama to nie drama! (Arlena Witt) – bardzo przystępna książka ucząca gramatyki języka angielskiego
Podcasty
Podcasty są niesamowitym sposobem na przyswajanie nowej wiedzy. Słucham ich głównie podczas jazdy samochodem do biura, czy niektórych mechanicznych czynności domowych. Do słuchania korzystam z aplikacji Podcast Addict zainstalowanej na telefonie z androidem. Poniżej podczasy, które słucham najczęściej.
- Mała Wielka Firma – według mnie najlepszy podcast dla osób, które chcą być przedsiębiorcami i mieć swoje firmy 🙂 Marek Jankowski robi niesamowitą robotę!
- Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – podcast Michała Szafrańskiego, w którym porusza różne tematy związane z finasami osobistymi.
- DevTalk – podcast Maćka Aniserowicza związany z tematyką programowania.
- Ruszamy nieruchomości – ciekawy podcast o zarabianiu na nieruchomościach.
- Pani swojego czasu od kuchni – podcast o tym jak wygląda naprawdę biznes online od środka.